KONTAKT

kontakt

Rozwód kościelny – cena

Ile kosztuje „rozwód kościelny”?

 

Ile kosztuje „rozwód kościelny”? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto myśli  o rozpoczęciu procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, co zresztą jest zupełnie zrozumiałe.

 

Kogo stać na „rozwód kościelny”?

Na wstępie wskazać należy, że w mediach, na różnego rodzaju portalach, zaczęło się pojawiać wiele nieprawdziwych informacji dotyczących tego, jakie są faktycznie koszta procesu kościelnego i kogo stać na „rozwód kościelny”. Z pewnością związane jest to z tym, iż o procesie kościelnym coraz szerzej słychać w internecie za sprawą „rozwodów kościelnych”celebrytów, polityków osób ze świata show biznesu. Ponieważ procesy te są dość medialne i szeroko komentowane, narosła wokół nich znaczna część nieprawdziwych informacji, jakoby proces o „rozwód kościelny” dostępny był wyłącznie dla osób zamożnych.

 

Jakie są koszta?

Koszta w postępowaniu o stwierdzenie nieważności małżeństwa należy podzielić na koszty sądowe, które ustalane są przez sądy biskupie oraz koszta związane z pomocą adwokata kościelnego – jeśli się na niego zdecydujemy.

Opłaty sądowe, w tym również honoraria za opinie biegłych, ustalane są każdorazowa przez zwierzchnika sądu kościelnego. Koszty postępowania pierwszoinstancyjnego kształtują się w granicach od kilkuset złotych do około trzech tysięcy złotych. Koszty za drugą instancję, czyli jeśli składamy apelację, wynoszą około tysiąca złotych.

Do tego doliczyć należy wynagrodzenie za opinię biegłego, jeśli jest on powołany. Koszt sporządzenia opinii przez biegłego, kształtuje się z reguły w granicach od dwustu do ośmiuset złotych.

Koszta związane z pomocą adwokata kościelnego, zależne są od tego na ile skomplikowany jest stan faktyczny sprawy oraz ile czasu będzie wymagało przygotowanie pisma.

 

Zwolnienie od kosztów sądowych

Osoby mniej zamożne mogą prowadzić proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W procesie kościelnym funkcjonuje instytucja zwolnienia od kosztów sądowych. Aby sąd zwolnił daną osobę od ponoszenia opłat, należy złożyć w sądzie stosowny wniosek, w którym zostanie udokumentowany fakt, że danej osoby nie stać na prowadzenie postępowania i ponoszenie kosztów sądowych. Można np. przedstawić zaświadczenie o statusie osoby bezrobotnej, trudnej sytuacji zdrowotnej uniemożliwiającej pracę itd.

 

Jeśli chcesz wiedzieć jakie będą koszta postępowania związane z Twoją sprawą, zapraszamy do kontaktu: tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl  Tutaj

Magdalena Pietrzyk kancelaria

Magdalena Pietrzyk

Kancelaria radcy prawnego
Kancelaria prawa kanonicznego

Rozwód kościelny

Gdzie działamy

„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa

tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl

NIP: 7681816745

Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.

Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.

Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.

Adres korespondencyjny

Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Formularz kontaktowy