KONTAKT

kontakt

„Rozwód kościelny”, „Unieważnienie ślubu”, „Unieważnienie małżeństwa”

„Rozwód kościelny”, „Unieważnienie ślubu”, „Unieważnienie małżeństwa”

 

 

Który termin jest właściwy?, Czy pojęcie „rozwód kościelny” istnieje w Kościele katolickim? Na gruncie Kodeksu Prawa Kanonicznego, nie odnajdziemy definicji pojęć: rozwód kościelny, unieważnienie małżeństwa, unieważnienie ślubu. Jedynym słusznym pojęciem, które występuje w KPK jest stwierdzenie nieważności małżeństwa.

 

Różnica między procesem cywilnym a kościelnym

 

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa różni się od rozwodu cywilnego. Inna jest bowiem materia procesu, inne są przesłanki, gdzie indziej przeprowadzany jest proces, świadkowie i strony przesłuchiwani są na osobności, nie ma charakterystycznej dla procesu cywilnego sali rozpraw. Potocznie zatem, społeczeństwo zwykło nazywać proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa tzw. „rozwodem kościelnym”, robiąc analogię do procesu cywilnego, gdzie przeprowadzany jest tzw. rozwód. Tymczasem, podkreślić należy, iż w Kościele katolickim nie ma „rozwodów kościelnych”. Wynika to z prostej przyczyny. Postępowanie rozwodowe, charakteryzuje się tym, iż małżeństwo zostało ważnie zawarte, natomiast wraz z trwaniem związku małżeńskiego, w skutek zupełnego i trwałego rozkładu pożycia dochodzi do jego rozpadu. W procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, małżeństwo zostało nieważnie zawarte od samego początku. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, małżeństwo zawarte pomiędzy dwiema osobami ochrzczonymi jest nierozerwalne. Nierozerwalność, polega na tym, że małżeństwo nie może zostać rozwiązane. Zatem, ponieważ małżeństwo jest sakramentem, którego udzielają sobie wzajemnie małżonkowie, nie może zostać orzeczony rozwód kościelny, czy unieważnienie ślubu bądź unieważnienie małżeństwa, można jedynie stwierdzić jego nieważność czyli, że małżeństwo tak naprawdę nie zostało zawarte.

————————————————————————————————————————

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Pobierz z naszej strony Formularz pytań w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa i dowiedz się czy masz szansę na uzyskanie stwierdzenia nieważności małżeństwa. Wstępna konsultacja jest bezpłatna.

adwokat kościelny Warszawa

Magdalena Pietrzyk

Magdalena Pietrzyk kancelaria

Magdalena Pietrzyk

Kancelaria radcy prawnego
Kancelaria prawa kanonicznego

Rozwód kościelny

Gdzie działamy

„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa

tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl

NIP: 7681816745

Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.

Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.

Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.

Adres korespondencyjny

Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Formularz kontaktowy