Uzależnienia mają znaczny wpływ na ważność zawartego małżeństwa.
Jest to jedna z częstszych przyczyn prowadzenia procesów o stwierdzenie nieważności małżeństw. Najczęściej spotykanymi są następujące uzależnienia: alkoholizm, hazard, seksoholizm, narkomania, dopalacze.
Jak zostało wspomniane uzależnienia mogą mieć różnoraki wpływ na ważność zawartego małżeństwa, a w konsekwencji na tytuły, z których prowadzony będzie proces o „rozwód kościelny”, „unieważnienie ślubu”, „unieważnienie małżeństwa”. Wśród najczęściej występujących są te, o których mowa w kan. 1095 n 1-3 KPK, związane są z wadami zgody tzw. niezdolność konsensualna. Dana osoba może ponadto zostać wprowadzona w błąd, bądź może zostać przed nią coś zatajone. Brak używania rozumu, brak rozeznania oceniającego, ostre anomalie psychiczne, które mogą być konsekwencją występujących u danej osoby uzależnień, to jedne z podstaw do prowadzenia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
Wspólną cechą uzależnień jest to, że czynią one niemożliwym zbudowanie relacji międzyludzkiej w małżeństwie.
Aby stwierdzić nieważność zawartego małżeństwa należy udowodnić przed sądem kościelnym prowadzącym nasz proces, że dana osoba nie jest w stanie wypełnić istotnych obowiązków małżeńskich, do których została zobligowana w momencie składania przysięgi małżeńskiej. Bardzo istotne jest tutaj aby dokładnie zbadać moment wyrażania zgody małżeńskiej przez nupturientów. Więcej o istotnych obowiązkach małżeńskich można przeczytać tutaj.
Aby prawidłowo przeprowadzić proces dowodzenia na samym początku należy dokładnie przeanalizować okres przed zawarciem związku małżeńskiego i krótko po jego zawarciu. Następnie powinno się określić tytuły, z których sąd kościelny będzie prowadził proces. Podstawowymi dowodami przy badaniu wpływu uzależnień na ważność zawartego małżeństwa są: opinie biegłych psychiatry/psychologa, oświadczenia stron, zeznania świadków, dowody z dokumentów.
Kancelaria kanoniczna
Magdalena Pietrzyk
„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa
tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl
NIP: 7681816745
Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00
ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW
Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.
Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.
Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.
Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa
ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW