Czy stwierdzenie nieważności małżeństwa jest możliwe? Nikt nie odpowie na to pytanie, póki nie zapozna się z Twoją historią. To proces, w którym uczestniczy sąd duchowny. Dlaczego warto uzyskać pomoc prawną w procesie o unieważnienie małżeństwa kościelnego? Ile trwa stwierdzenie nieważności małżeństwa? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela Kancelaria Kanoniczna w Gdańsku.
Adwokat kościelny jest prawnikiem pracującym w Kancelarii. Ukończył studia z zakresu prawa kanonicznego, które uprawniają go do inicjowania spraw o unieważnienie małżeństwa. Ma wgląd na każdym etapie procesu. Może obserwować przesłuchania świadków, odnosi się do uwag obrońcy węzła małżeńskiego i zabiera głos po publikacji akt. Posiada uprawnienia do złożenia apelacji sądu dalszej instancji. Strony mają styczność z materiałem dowodowym jedynie na końcu procesu, podczas publikacji akt. Większość czynności związanych z „rozwodem kościelnym” dzieje się za sądowymi drzwiami, bez udziału małżonków.
Termin „rozwód kościelny” to nazwa, która przyjęła się na skutek analogii do procesu cywilnego. Jednak zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, małżeństwo to sakrament nierozerwalny. Dlatego Gdański Trybunał Metropolitalny, kierując się normami prawa mówi o stwierdzeniu nieważności małżeństwa. Instytucja ta jest powołana przez biskupa diecezjalnego. Sąd kościelny znajduje się w każdej diecezji. Sędziami są głównie księża specjalizujący się w prawie kanonicznym lub osoby świeckie z odpowiednim wykształceniem. W procesie kościelnym uczestniczy trzyosobowy skład sędziowski. Jednak nie wygląda to tak, jak w ;przypadku rozwodu w prawie cywilnym. Proces jest pisemny, a świadkowie nigdy nie są konfrontowani. Nie ma też sali rozpraw, a przesłuchania odbywają się indywidualnie.
Do naszej Kancelarii Prawa Kanonicznego, prowadzonej przez Magdalenę Pietrzyk, zwracają się Klienci poszukujący pomocy w inicjacji unieważnienia małżeństwa. Pierwszy krok w tym procesie to zebranie materiału i przygotowanie skargi powodowej. To dokument sporządzony zgodnie z wytycznymi i zasadami zawartymi w kodeksie prawa kanonicznego. Zaniedbanie choćby jednego elementu może opóźnić rozpatrzenie sprawy, a nawet jej odrzucenie. Dlatego tak ważna jest pomoc doświadczonego adwokata kościelnego, który wprowadza sprawę do sądu biskupiego. Specjalista z naszej Kancelarii pomaga w dobraniu najtrafniejszych przesłanek, które stanowią podstawę do prowadzenia procesu. Gromadzi niezbędne dokumenty, pomaga w powołaniu świadków.
Zgodnie z zapisami w prawie kanonicznym, istnieje szereg przyczyn unieważnienia małżeństwa. Wyróżnia się trzy główne grupy przyczyn: przeszkody małżeńskie, braki powodujące wady zgody małżeńskiej oraz braki w formie kanonicznej. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się: nałogi, impotencję, dewiacje seksualne lub zatajenie stanu zdrowia przez jednego z małżonków. Są to przyczyny, które uniemożliwiają dopełnienie obowiązków małżeńskich. Dlatego sugerowanie się czyjąś historią, często nie wróży sukcesu. Adwokat kościelny to pierwsza osoba, która rozwieje Twoje obawy. Zapozna się z Twoją sprawą i zgromadzonym materiałem.
Istnieje jedna rzez, która łączy te dwie sytuacje. Wyżej wyjaśniliśmy, że nie chodzi o słowo „rozwód”. Rozpoczęcie procesu kościelnego w sądzie biskupim wymaga złożenia kompletu odpowiednich dokumentów. W większości przy złożeniu skargi powodowej, potrzebna jest kopia wyroku rozwodowego. Nie jest to regułą. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Adwokat kościelny Gdańsk, to osoba, która zgromadzi potrzebne dokumenty, nim sprawa zostanie przedłożona na kanwę sądu biskupiego. Masz pytania? Adwokaci kościelni z naszej Kancelarii chętnie udzielą Ci potrzebnej pomocy.
„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa
tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl
NIP: 7681816745
Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00
ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW
Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.
Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.
Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.
Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa
ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW