KONTAKT

kontakt

Rozwód cywilny to prawne zakończenie małżeństwa. W świetle prawa kanonicznego małżeństwo zawarte jest nierozerwalne dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego. Dlatego wielu osób po rozwodzie cywilnym poszukuje adwokata kościelnego, który zainicjuje proces unieważnienia małżeństwa. Zobacz, jak przebiega „rozwód kościelny”.

Sąd biskupi i adwokat kościelny Łomża

Magdalena Pietrzyk to adwokat kościelny. Prowadzi ogólnopolską Kancelarię Prawa Kanonicznego. Zwracają się do niej Klienci z Łomży, okolic województwa podlaskiego, ale także z innych miast na terenie całej Polski. Nasza Kancelaria prowadzi sprawy dotyczące sakramentu małżeństwa. Przyjęło się je określać terminem „rozwód kościelny”. Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, małżeństwo to związek nierozerwalny. Dlatego można je jedynie stwierdzić jego nieważność, „unieważnić”. By tak się stało, potrzeba odpowiedniego przygotowania. Rola adwokata kościelnego to: zbieranie dowodów, przygotowanie skargi powodowej i towarzyszenie Klientowi na każdym etapie tego procesu. Kancelaria Prawa Kanonicznego zatrudnia specjalistów w tym obszarze. Posiadają kwalifikacje, by prowadzić zarówno sprawy z zakresu prawa cywilnego, karnego, administracyjnego i prawa kanonicznego. W kancelarii otrzymasz pomoc w zagadnieniach dotyczących podziału majątku i alimentów. Świadczymy porady prawne w opiece nad nieletnimi.

Rozwód w kościele katolickim

Słowo „rozwód” nie istnieje w słowniku prawa kanonicznego. Klienci trafiają do naszej kancelarii z prośbą o pomoc w uzyskaniu „rozwodu kościelnego” w sądzie biskupim. Częstokroć są świadomi, że posługują się błędnym terminem. Został zapożyczony z prawa cywilnego. Unieważnienie małżeństwa to proces, który odbywa się przed sądem biskupim. Rozstrzyga się w nim czy sakrament został zawarty ważnie, czy nieważnie. W trakcie rozprawy padną pytania o zdolność nupturientów do zawarcia małżeństwa, ich pożycie, a także o okres znajomości przedślubnej oraz po zawarciu związku małżeńskiego.

Kiedy małżeństwo jest nieważne?

Nim dojdzie do złożenia skargi powodowej, adwokat kościelny zapozna się ze szczegółami sprawy. Każdy przypadek jest inny. W dodatku tematyka bywa wstydliwa dla każdej ze stron. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście i doświadczenie adwokata kościelnego w inicjowaniu nieważności małżeństwa w sądzie biskupim. Najczęstsze powody dotyczą niezdolności do podjęcia obowiązków małżeńskich przez jedną ze stron. Przyczyny tkwią w nałogach, zatajeniu stanu zdrowia, impotencji. Aby uzyskać kanoniczną nieważność małżeństwa przyczyny te muszą być dodatkowo uprzednie, trwałe i ciężkie. Oznacza to, że występowały w okresie poznania, narzeczeństwa i w dniu zawierania sakramentu. Określenie „trwałe” określa przyczyny jako takie, które występują przez pewien okres życia. Nie można ich w prosty sposób wytłumaczyć i wyleczyć. Dlatego są ciężkie.

Jak ubiegać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa sakramentalnego?

Pierwszym krokiem jest kontakt z Kancelarią Kanoniczną. Po zapoznaniu się ze szczegółami sprawy, adwokat kościelny złoży we właściwym sądzie skargę powodową. To dokument, który powinien spełniać warunki formalne i wskazywać dowody potwierdzające tezy. Skarga, która nie spełnia wytycznych, może zostać odrzucona. Dlatego tak ważne, by była zgodna z prawem kanonicznym. Proces kościelny rozpoczyna się, gdy wniosek trafi do sądu biskupiego. Stwierdzenie nieważności małżeństwa sakramentalnego trwa średnio 2 lata.

Ile kosztuje unieważnienie małżeństwa?

Koszty opłat sądowych są publikowane na stronach internetowych sądów. W przypadku, gdy skarga powodowa będzie składana w Sądzie Biskupim w Łomży, warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie tego sądu. Do całości kosztów, dochodzą opłaty związane z udziałem biegłego specjalisty. Niejednokrotnie w czasie procesu, korzysta się z pomocy psychologa, psychiatry czy seksuologa.

Magdalena Pietrzyk kancelaria

Magdalena Pietrzyk

Kancelaria radcy prawnego
Kancelaria prawa kanonicznego

Rozwód kościelny

Gdzie działamy

„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa

tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl

NIP: 7681816745

Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.

Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.

Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.

Adres korespondencyjny

Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Formularz kontaktowy