KONTAKT

kontakt

Kiedy można starać się o unieważnienie ślubu kościelnego? W jaki sposób wygląda postępowanie według prawa kanonicznego? Jak długo trwa rozwód kościelny? – to tylko część pytań, które padają w Kancelarii Radcy Prawnego, Kancelarii Prawa Kanonicznego Magdalena Pietrzyk. Jeżeli potrzebny Ci adwokat kościelny ze stolicy wielkopolski, znajdujesz się w dobrym miejscu.

Adwokat kościelny Poznań – w czym Ci pomoże?

Adwokat kościelny bierze udział w procesach dotyczących sakramentu małżeństwa przed sądem kościelnym. Jego praca zaczyna się w chwili, gdy mąż lub żona zamierzają je zakończyć. Adwokat to prawnik, który prowadzi sprawy rozwodowe . Posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie podziału majątku, ustalenia opieki nad dzieckiem lub przyznania alimentów. Adwokat kościelny to osoba zajmująca się w największej mierze prowadzeniem spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, posiadająca wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa kanonicznego.

Nasza Kancelaria Radcy Prawnego, Kancelaria Prawa Kanonicznego Magdalena Pietrzyk prowadzi sprawy Klientów przed Sądem Biskupim w Poznaniu. Z usług adwokata kościelnego Poznań korzystają Klienci z całego województwa wielkopolskiego, a także z innych miast na terenie całego kraju.

Pracą kancelarii kieruje Magdalena Pietrzyk. W zespole pracują doświadczeni adwokaci kościelni, radcowie prawni oraz adwokaci świeccy. Każdy specjalista z kancelarii ukończył studia z zakresu prawa kanonicznego, które uprawniają do pomocy w tym wąskim zakresie. Reprezentujemy Klientów przed sądami biskupimi na terenie całej Polski. Łącznie jest ich 41. Charakteryzuje nas indywidualne podejście w sprawach naszych Klientów.

„Rozwód kościelny”

Kancelaria prawa kanonicznego prowadzi sprawy dotyczące małżeństwa. Udzielamy pomocy w stwierdzeniu nieważności tego sakramentu. Potocznie sprawy te nazywane są „rozwodem kościelnym”. Wymiennie stosowane stwierdzenia to: „unieważnienie małżeństwa” lub „unieważnienie ślubu”. Te błędne określenia powstały na skutek analogii do procesu cywilnego. W terminologii sądu rodzinnego używa się określenia „rozwód”.

Kryje się za tym prawny rozpad małżeństwa. W prawie kanonicznym małżeństwo jest sakramentem. Udzielają go sobie małżonkowie. Ze słów tych wynika, że małżonków może rozdzielić jedynie śmierć. Termin „rozwód kościelny” jest użyty błędnie. W myśl nauki kościoła istnieją przesłanki świadczące o nieważności małżeństwa.

Jak rozpocząć proces unieważnienia małżeństwa w Poznaniu?

Proces o stwierdzeniu nieważności małżeństwa składa się z kilku etapów. Pierwszym jest skontaktowanie się z adwokatem kościelnym Poznań z naszej kancelarii. Specjalista zapozna się z historią Twojego małżeństwa. To konieczne, by złożyć skargę powodową, czyli pozew analogiczny do pozwu w procesie cywilnym. Każda skarga powinna zawierać ściśle określone elementy, m.in. dokładne dane stron procesu, wskazanie dowodów i faktów, a także załączniki dokumentów potwierdzających sakramenty kościelne. Braki mogą doprowadzić nawet do odrzucenia skargi przez Trybunał. Dlatego adwokat kościelny dopilnuje, by niczego nie zabrakło.

Ile trwa proces o nieważność małżeństwa?

Unieważnienie małżeństwa to proces. Średnio trwa około 2 lata lub dłużej. Istnieją wyjątki od reguły. W 2015 roku papież Franciszek wprowadził proces skrócony. Adwokat kościelny z naszej kancelarii, kieruje sprawę do biskupa. Ta rewolucja w prawie kanonicznym znacznie przyspiesza proces. Dzięki tej poprawce stwierdzenie nieważności małżeństwa można uzyskać nawet w 2 miesiące. By tak się stało, trzeba spełnić określone warunki i odpowiednio uzasadnić swoją prośbę. Wymogi te zostały określone przez przepisy prawa kanonicznego, których przestrzega kancelaria prawa kanonicznego i każdy adwokat kościelny.

Powody „rozwodu kościelnego”

W prawie kościelnym istnieje kilka powodów zainicjowania procesu o unieważnienie małżeństwa. Wyróżniono trzy grupy: przeszkody małżeńskie, braki powodujące wady zgody małżeńskiej, a także braki formy kanonicznej.

W przypadku przyczyn, w prawie kanonicznym wymienia się ich aż 12. W szczególności należą do nich: impotencja, pokrewieństwo, czy trwała niemożność stosunku małżeńskiego. Jeżeli pomiędzy nupturientami wystąpi chociaż jedna z nich, to wystarczająca przesłanka, by zainicjować „rozwód kościelny”.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego następuje min. w wyniku wad zgody małżeńskiej. Wzajemne udzielenie sobie sakramentu przez małżonków, jest obwarowane ścisłymi regułami. Niezachowanie formy kanonicznej, np. niewystarczająca liczba świadków, brak uprawnień duchownego do asystowania w sakramencie czynią sakrament nieważnym. Wśród najczęstszych powodów zainicjowania procesu pojawiają się także niezdolność konsensualna oraz wady zgody małżeńskiej. W konsekwencji następuje stwierdzenie nieważności małżeństwa przez sąd biskupi.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Kancelarią prawa kanonicznego.

W zakresie spraw o tzw. „rozwód kościelny”, „unieważnienie ślubu”, „unieważnienie małżeństwa”. Istnieje możliwość nawiązania zdalnej współpracy poprzez e-mail, Whatsup, Skype.

Magdalena Pietrzyk kancelaria

Magdalena Pietrzyk

Kancelaria radcy prawnego
Kancelaria prawa kanonicznego

Rozwód kościelny

Gdzie działamy

„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa

tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl

NIP: 7681816745

Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.

Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.

Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.

Adres korespondencyjny

Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Formularz kontaktowy