KONTAKT

kontakt

Kancelaria Prawa Kanonicznego Kancelaria Adwokacka, świadczy pomoc prawną w szczególności z zakresu prawa kanonicznego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o stwierdzenie nieważności małżeństw, błędnie określanych jako „rozwód kościelny”, „unieważnienie ślubu”, „unieważnienie małżeństwa”  także na obszarze Diecezji Siedleckiej i Drohiczyńskiej – miasto Siedlce, Drohiczyn, a także: Bielsk Podlaski, Hajnówka, Sokołów Podlaski, Siemiatycze, Radzyń Podlaski, Garwolin, Biała Podlaska, Ryki, Łaskarzew, Żelechów.

Kancelaria kanoniczna została założona przez adwokata oraz adwokata kościelnego ad casum Magdalenę Pietrzyk. Magdalena Pietrzyk jest absolwentem prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a także absolwentem prawa kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po ukończeniu studiów prawniczych, Magdalena Pietrzyk odbyła aplikację adwokacką w Warszawie, a następnie po zdaniu państwowego egzaminu zawodowego została wpisana na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Kancelaria Prawa Kanonicznego oferuje profesjonalną pomoc prawną z zakresu prawa kanonicznego na obszarze wszystkich diecezji. Z uwagi na charakter procesu możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Charakter procesu o „rozwód kościelny” Siedlce i Drohiczyn

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa, błędnie określany jako „rozwód kościelny”, „unieważnienie ślubu”, unieważnienie małżeństwa” ma na celu dojść do prawdy na temat małżeństwa. Trzeba zauważyć, że małżeństwo jest albo nie jest ważnie zawarte, wówczas uważa się za nieistniejące. Gdy małżeństwo zostało ważnie zawarte, wówczas żadna władza nie jest w stanie go unieważnić. Małżeństwo sakramentalne uważa się za nierozerwalne dopóki nie udowodni się czegoś innego.

Nierozerwalność węzła małżeńskiego

Nierozerwalność małżeństwa cechuje każde małżeństwo ważnie zawarte, nie tylko sakramentalne. Dla Kościoła trwałość małżeństwa jest jego cechą charakterystyczną, wpisaną w jego naturę ze względu na wolę Boga.

Nierozerwalność małżeństwa jako jego istotny przymiot, winno się rozpatrywać w znaczeniu węzła prawnego. Trwałość, nierozerwalność małżeństwa jest związana i wynika z samej jego natury. Dlatego też, pomimo tego, iż niekiedy pomiędzy małżonkami może zabraknąć uczucia, może ustać ich współżycie, to jednak stosunek prawny, który łączy małżonków specyficzny sposób, nie może ustać. W związku z tym, w chwili wyrażania konsensusu,  z woli małżeńskiej wynika akceptacja nierozerwalności, która musi być co najmniej domyślna, a także musi zawierać się w wyrażanym konsensie. W świetle powyższego, w sytuacji gdy w wyrażanym  konsensie przymiot ten zostałby  odrzucony, wówczas taki konsens dotknięty byłby wadą, a zawarte małżeństwo nie byłoby małżeństwem w znaczeniu prawa kanonicznego

Ile trwa rozwód kościelny?

Pytanie o czas trwanie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, błędnie zwanego „rozwodem kościelnym”, jest jednym z najczęściej zadawanych pytań, z jakimi spotykamy się w naszej Kancelarii kanonicznej Siedlce, Drohiczyn.

Długość procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, zleży od kilku czynników. Przede wszystkim istotne jest to, ile spraw jest prowadzonych w danym sądzie. Im większy sąd, im więcej procesów jest w nim przeprowadzanych, tym czas oczekiwania na zakończenie sprawy jest dłuższy.

Niezwykle istotna jest w tym zakresie współpraca stron. Gdy obie strony chcą brać udział w procesie, stawiają się przed sądem na przesłuchania, odbierają korespondencję wówczas postępowanie ma szanse na szybsze zakończenie.

Niemałą rolę w zakresie czasu trwania procesu o „rozwód kościelny”, odgrywają także świadkowie. Warto od samego początku dać pod rozwagę osoby, które powołujemy na świadków. Świadkowie są istotni pod kątem dowodowym ale także powinny być to osoby, które wyrażą chęć udziału w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, będą odbierać wezwania z sądu i stawiać się na przesłuchania w określonym przez Sąd Biskupi w Siedlcach, Drohiczynie terminie.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata kościelnego?

Adwokat kościelny Siedlce, Drohiczyn i inne miasta: Bielsk Podlaski, Hajnówka, Sokołów Podlaski, Siemiatycze, Radzyń Podlaski, Garwolin, Biała Podlaska, Ryki, Łaskarzew, Żelechów,  pomoże dopilnować wszelkich formalności związanych ze wszczęciem postępowania o „rozwód kościelny”, „unieważnienie ślubu”, „unieważnienie małżeństwa”. Prawnik kanonista przez swoją wiedzę i doświadczenie z zakresu prawa kanonicznego, przeprowadzi przez cały proces, w zakresie uzyskania wyroku pozytywnego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przede wszystkim ocenimy czy w danej sprawie występują przesłanki do prowadzenia procesu, pomożemy dobrać tytuły do skargi, pomożemy w doborze materiału dowodowego, odpowiemy na wszelkie pisma z sądu biskupiego.

Zapraszamy do kontaktu drogą telefoniczną oraz e-mailową.

Magdalena Pietrzyk kancelaria

Magdalena Pietrzyk

Kancelaria radcy prawnego
Kancelaria prawa kanonicznego

Rozwód kościelny

Gdzie działamy

„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa

tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl

NIP: 7681816745

Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.

Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.

Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.

Adres korespondencyjny

Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Formularz kontaktowy