Dokumentem motu proprio Mitis Iudex Dominus Iesus w 2015 r. Papież Franciszek przeprowadził reformę procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, „unieważnienia małżeństwa kościelnego”, wprowadzając min. możliwość przeprowadzenia procesu skróconego o unieważnienie małżeństwa kościelnego.
Wskazać należy, że tzw. proces skrócony o unieważnienie małżeństwa kościelnego, czyli proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa trwający 45 dni, nie jest standardem. Jest to postępowanie skrócone prowadzone przed biskupem. Wiąże się z przygotowaniem skargi powodowej, czyli skargi o stwierdzenie nieważności małżeństwa, błędnie określanego „rozwodem kościelnym”. Proces skrócony w 45 dni ma charakter wyjątkowy i jest przewidziane dla wyjątkowych przypadków.
Zgodnie z kan. 1683 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) – z żądaniem rozpoczęcia procesu skróconego mają wystąpić dwie strony, bądź jedna ze stron za zgodą drugiej. Powyższa zgoda musi zostać wyrażona w sposób wyraźny, nie dorozumiany. Może przyjąć formę pisemną bądź ustną. Z powyższego wynika, że w przypadku gdy np. nie znamy miejsca pobytu drugiej strony albo strona nie żyje, nie będzie możliwe przeprowadzenie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, o „unieważnienie małżeństwa kościelnego” w trybie skróconym.
Kanon 1683 KPK, jasno wskazuje, że musi zachodzić ewidentność sprawy wprost wskazująca na to, że małżeństwo zostało nieważnie zawarte. Z tego typu okolicznością mamy do czynienia np. gdy znajdziemy się w posiadaniu jakiegoś dokumentu potwierdzającego pewnego rodzaju okoliczności. Oczywisty dowód to dowód bezsporny, jasny, nie wymagający dodatkowych potwierdzeń. Okoliczności te muszą zostać wskazane w skardze o stwierdzenie nieważności małżeństwa, a także zostać poparte innymi dowodami. Oceny tego czy dana sprawa spełnia kryteria do rozpoczęcia procesu skróconego dokonuje oficjał sądu biskupiego.
Prowadzenie procesu skróconego zależne jest od wystąpienia pewnych okoliczności, które bez trudu mogą zostać potwierdzone poprzez dostępne świadectwa oraz dokumenty. Do tych okoliczności należą min.:
W sytuacji gdy dokonamy subiektywnej oceny we własnym sumieniu co do ważności naszego małżeństwa, warto powyższą kwestię skonsultować z prawnikiem kanonistą, udać się do kancelarii kanonicznej celem skonsultowania okoliczności faktycznych naszej sprawy. Adwokat kościelny posiadając wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa kanonicznego odpowiednio zakwalifikuje, czy nasza sprawa spełnia przesłanki do prowadzeniu procesu skróconego, czy należy ją prowadzić w trybie zwyczajnym.
„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa
tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl
NIP: 7681816745
Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00
ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW
Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.
Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.
Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.
Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa
ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW