KONTAKT

kontakt

Dzieci a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Dzieci a stwierdzenie nieważności małżeństwa

 

Dla osób chcących rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa, niezwykle często kwestią problematyczną jest możliwość uzyskania „rozwodu kościelnego”, w sytuacji posiadania wspólnych dzieci. Posiadanie potomstwa oczywiście nie stoi na przeszkodzie uzyskania wyroku pozytywnego, jednakże niesie za sobą kilka zagadnień, które mogą być problematyczne.

 

Bezpłodność

„Nie posiadamy potomstwa, jedno z nas jest bezpłodne. Czy to jest powód do stwierdzenia nieważności małżeństwa?” – Bezpłodność, taka która nie została zatajona przed jednym z małżonków, tak aby pozyskać zgodę od drugiej strony, nie jest powodem nieważności małżeństwa.  W momencie, gdy jedna ze stron celowo zataja swoją bezpłodność, tak aby „wyłudzić” zgodę na małżeństwo od drugiej strony, wówczas możemy mówić o tzw. podstępnym wprowadzeniu w błąd, co stanowi jedną z przesłanek do prowadzenia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

 

Wykluczenie potomstwa

Z drugiej strony może zaistnieć sytuacja, w której strony nie są bezpłodne, a mimo to wykluczają poczęcie, zrodzenie lub wychowanie dzieci, po prostu nie chcą mieć dzieci, i co wtedy?. Wówczas mamy do czynienia z tzw. symulacją, z powodu wykluczenia potomstwa bonum prolis.  Strony nie chcą mieć dzieci np. z powodu chęci prowadzenia życia bez zobowiązań. Prokreacja może, też być odłożona w czasie np. z uwagi na chęć robienia kariery zawodowej. Każdy z tych przypadków wymaga osobnej analizy, ponieważ w trakcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, sędziowie będą próbowali dokonać rekonstrukcji rzeczywistej woli osoby symulującej. Prowadzenie procesu – błędnie nazywanego „unieważnieniem małżeństwa” czy „rozwodem kościelnym” z tego tytułu, nie jest proste, dlatego swoją sprawę warto skonsultować z adwokatem kościelnym, Kancelarią prawa kanonicznego.

Magdalena Pietrzyk kancelaria

Magdalena Pietrzyk

Kancelaria radcy prawnego
Kancelaria prawa kanonicznego

Rozwód kościelny

Gdzie działamy

„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa

tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl

NIP: 7681816745

Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.

Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.

Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.

Adres korespondencyjny

Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa

ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Formularz kontaktowy