Niedojrzałość emocjonalna a „unieważnienie małżeństwa”———-> Zgodnie z kan. 1095 n. 3 KPK stanowi, że „niezdolni do zawarcia małżeństwa są Ci, którzy z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich”.
Niedojrzałość emocjonalna stanowi istotną przesłankę do „unieważnienia małżeństwa”, prawidłowo do przeprowadzenia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że niedojrzałość emocjonalna jest czymś innym niż niedojrzałość intelektualna i może współistnieć z wysokim nawet poziomem intelektualnym oraz osiągniętą już dawno pełnoletnością. Niedojrzałość emocjonalna, jeżeli doprowadza do rozpadu małżeństwa nie jest „zwykłą niedojrzałością” proporcjonalną do wieku i sytuacji, lecz należy zakwalifikować ją jako poważne zaburzenie w psychice człowieka. Osoba posiadająca przykładowo 20 lat, może być bardziej dojrzała emocjonalnie, niż osoba 50 letnia.
Zgodnie ze stanowiskiem Roty Rzymskiej, niedojrzałość emocjonalna, może przejawiać się min. poprzez:
– zainteresowanie wyłącznie własną osobą,
– działaniem ograniczonym jedynie do własnych interesów,
– egoizmie w postaci zagarniania wszystkiego dla siebie,
– próżności i uporze.
Tego rodzaju niedojrzałość uniemożliwia nawiązanie relacji międzyosobowej w małżeństwie.
Można dodać, że niedojrzałość ta polega m. in. na przewadze egocentryzmu nad empatią wobec potrzeb psychicznych drugiej osoby, na przewadze własnych emocji i popędów nad umiejętnością panowania nad nimi oraz na przewadze apodyktyczności nad zdolnością do kompromisu. Niedojrzałość ta polega również na deficycie uczuć wyższych, a więc m. in. braku poczucia, że należy dochowywać przyjętych na siebie zobowiązań, na braku poczucia winy, na braku hamulców moralnych, itd. Człowiekowi, który posiada osobowość niedojrzałą emocjonalnie w stopniu ciężkim, nic fizycznie nie brakuje, by mógł wypełniać obowiązki małżeńskie, ale psychicznie okazuje się do tego zbyt mało odporny, gdy minie okres pierwotnej fascynacji i nadejdą trudności w życiu małżeńskim.
Egocentryzm i powierzchowność emocjonalna występują u wielu ludzi i nie zawsze posiadają tak ciężki stopień, żeby czyniły współmałżonkowi życie nie do wytrzymania i żeby stały się przyczyną zerwania wspólnoty małżeńskiej.
W świetle powyższych rozważań, wskazać należy, że w pierwszej kolejności adwokat kościelny aby móc stwierdzić, że dana osoba posiadała osobowość niedojrzałą emocjonalnie, musi przeanalizować szereg okoliczności z życia przed zawarciem związku małżeńskiego i po jego zawarciu, tak aby zbadać czy istnieją odpowiednie przesłanki do przeprowadzenia tzw. „rozwodu kościelnego”, „unieważnienia ślubu”, „unieważnienia małżeństwa”, prawidłowo zwanego procesem o stwierdzenie nieważności małżeństwa ———> Niedojrzałość emocjonalna a unieważnienie małżeństwa.
Kolejny krok polega na pomocy w doborze materiału dowodowego, tak aby udowodnić powyższą przesłankę.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią:
tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl
Prowadzimy sprawy na terenie wszystkich diecezji w Polsce. Istnieje możliwość nawiązania zdalnej współpracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności osobistej konsultacji.
„Carpathia Office House”, ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa
tel.: 571 034 593, e-mail: biuro@kancelariapietrzyk.pl
NIP: 7681816745
Godziny pracy Kancelarii:
poniedziałek – czwartek: 09.00-17.00
piątek: 09.00-16.00
ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW
Uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu spotkania. Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski i za granicą.
Możliwe jest zdalne nawiązanie współpracy, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności osobistego kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Polsce i poza jej granicami.
Kliknij i sprawdź adres korespondencyjny.
Kancelaria Adwokacka Magdalena Pietrzyk
ul. Zawiszy 14/151, 01-167 Warszawa
ING Bank Śląski S.A.: 17 1050 1054 1000 0097 3203 4369
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW